BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI
İstanbul Gelişim Üniversitesi

Fidye Yazılım Nedir?

Fidye Yazılım Nedir

Fidye yazılım nedir ve bu uygulamanın amacı ne olmaktadır? Fidye yazılım, kötü amaçlı bir yazlım türüdür. Bu yazılım çeşidinde kullanılan cihaz kilitlenebilir ve kullanıcıdan para alınabilmesi için, bütün içerikler şifrelenebilir. Eğer bu şekilde bir saldırıya uğradıysanız, ekranda fidye mesajı görebilirsiniz. Ayrıca bu yazılımdan etkilenen klasörlere, dosya ekleyerek bilgilendirilebilirsiniz.

Fidye yazılımı, sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu konuyu 2 kısma ayırarak inceleyebiliriz. Bunlar; Kilitleyiciler ve şifreleyiciler olmaktadır. Bilgisayarınıza şifreleyici uygulaması yapıldığı zaman fotoğraf, dosya, oyun dosyaları, veri tabanları vb. bütün uygulamalar şifrelenmiş olur. Kilitleyici uygulamasında ise, bütün cihazınız kilitlenir. Yani bütün siteminizin erişimine kısıtlama getirilir ve sisteminize kesinlikle giriş yapılamaz. Kilitleyici ve şifreleyici sistem uygulamasında, kullanıcıdan farklı miktarlarda para talep edilir.

Fidye yazılım nedir konusunda, pek çok kişi bilgi sahibi olmamaktadır. Bu nedenle de, uygulamadan nasıl korunabilecekleri hakkında da bilgi sahibi olamazlar.

Fidye Yazılımı Temizleme

Fidye yazılımlardan korunmak için; anti virüs programları güncel olmalı, kullanılan web sayfalarının url sistemi kontrol edilmeli, güvenli olmayan programlar çalıştırılmamalı ve işletim sistemi güncel tutulmalıdır. Fidye yazılım nedeniyle mağdur olan kullanıcılara, kendilerinden talep edilen parayı vermemelerini tavsiye edebiliriz. Çünkü pek çok kişi, bu ödemeleri yaparak mağduriyet yaşamışlardır. Kendinizi fidye yazılımdan nasıl koruyabilirsiniz? Anti virüs ve anti-casus programlarını kullanabilirsiniz. Casus yazılım programları, fidye yazılımlarının bulunduğu sekmelerde incelemeler yapar ve uyarıcı olur.

Fidye yazılım nedir sorusunun yanıtını öğrenen kişilerin, bilmesi gereken bir diğer konuda, bu sistemin temizlenmesi için yapılması gereken işlemlerdir. Kullanılan teknolojik ürün, belli başlı durumlarda enfekte olabilir. Kullanılan uygulamalar bilgisayarınızın tekrardan açılmasına yardımcı olmuyorsa, farklı işlemler yapılabilir. Bu işlemleri belirtecek olursak;

  • Kullanılan bilgisayarı güvenli programda tekrar açın

  • Anti virüs programını tekrardan yükleyin

  • Command Prompt uygulaması ile birlikte bilgisayarı tekrar açın ve virüs programını tekrardan yükleyin

  • Sitemde yer alan uygulama ayarlarını yeniden düzenleyin

  • Enfekte olan internet tarayıcısını etkisiz yapın

  • Virüsten korunma programını güncelleyin

Fidye yazılım nedir ve bu yazılım sisteminden nasıl korunur veya bu durumla karşılaşılınca neler yapılabilir sorularının yanıtını bilmek, her kullanıcıya avantaj sağlamaktadır. Yaşadığımız teknoloji çağında, bilgisayar, cep telefonları ve diğer teknolojik aletler hayatımızı kolaylaştıracak pek çok unsur sunmuş olsa da bununla birlikte bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, kullanıcılar oldukça dikkatli olmalıdır. Aksi olan durumlarda yaşanılacak mağduriyet kaçınılmaz bir durumdur.

Düzenleme Tarihi: 03 02 2021