Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

DPI NEDİR?

  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


DPI NEDİR?


 

DPI nedir ne işe yarar?

DPı, bir cihazın tespit yapabileceği, (doğrusal inç başına nokta) ifade edilen fare duyarlılığını ölçmek için kullanılan standarttır. DPı 'yi değiştirerek, oyun için hedefleme veya fotoğraf düzenlemesi gibi hassas görevlerin işaretçi hızını anında ayarlayabilirsiniz.


Yüksek DPI iyi mi?

DPI ne kadar büyük olursa, nokta sayısı o kadar büyük olur ve bu da baskıyı daha net yapar. Genellikle, DPI ne kadar yüksekse, baskı kalitesi de o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, mümkün olan en yüksek DPI ile yazdırmak her zaman gerekli de olmayabilir.


Mouse DPI önemli mi?

Mouse özelliklerine göz atıldığında DPI değeri dikkatleri çekmektedir. DPI değeri ne kadar yüksek olursa, mouse her santimetre başına daha fazla nokta yakalar ve bu noktaları işleme dahil eder. Fare duyarlılığı olarak da nitelik kazanan DPI, oyuncular için hayati öneme sahiptir.

FPS oyunları kaç DPI olmalı?

Öncelikle 400 ve 800 gibi düşük DPI değerlerini deneyin ve oyunlarda alıştırma yapın. Eğer farenin yavaş olması sizi rahatsız ettiyse DPI değerini 1000-1500 arasına getirebilirsiniz. Bu da yetersiz geldiyse daha yüksek DPI değerlerini deneyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra oyun içi ayarları yaparak işi bitirebilirsiniz. 


Haberler