Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

HTTP ve HTTPS Nedir?

  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


HTTP ve HTTPS Nedir?


HTTP Nedir?

Açılımı “Hyper Text Transfer Protocol” olan HTTP kavramı, dilimizde “Üstün Metin Transfer Protokolü” olarak biliniyor. İnternet kullanıcıları bunu aktif olarak kullanmasa da otomatik olarak arama çubuğu bu protokolü koyar.

HTTPS Nedir?

Bu kavram aynı HTTP gibi bir protokoldür. Açılımı “Secure Hyper Text Transfer Protocol” olsa da dilimizde “Güvenli Metin Aktarma Protokolü” olarak biliniyor. Temelde iki protokol de aynı işi yapsa da HTTPS’de güvenlik öne çıkar. HTTP protokolüne SSL sertifikası eklenerek oluşur. Kısacası internet sitelerinin metinlerle kurduğu bağlantının şifrelenmesidir.

HTTP ile HTTPS arasındaki fark nedir?

HTTP kullanan bir sitenin URL'si http:// iken HTTPS kullanan sitenin URL'si https:// şeklindedir. HTTP de herhangi bir şifreleme bulunmazken HTTPS de tüm veriler gönderilmeden ve alınmadan önce şifrelenmektedir. HTTP şifresiz çalıştığından tüm bilgiler açık metin olarak gönderilmektedir.

HTTPS neden gerekli?

Güvenli Hiper Metin Aktarım İletişim Kuralı (HTTPS), bir web tarayıcısı ile bir web sitesi arasında veri göndermek için kullanılan birincil protokol HTTP'nin güvenli sürümüdür. Veri aktarımının güvenliğini artırmak için HTTPS şifrelenir.

HTTPS ile başlayan siteler güvenli mi?

SSL Güvenlik Sertifikası ve bunun URL'deki yansıması olan https, ödeme işlemlerinin yapıldığı eticaret sitelerinde, kart bilgilerinin bankaya aktarılırken şifrelenmesini ve bankadan gelen bilgilerin de şifreli olmasını sağlar. Böylece kullanıcı bilgilerinin, 3. şahıslar tarafından ele geçirilmesinin önüne geçer.

HTTPS olmazsa ne olur?

HTTP protokolüne SSL (Güvenli Soket Katmanı) protokolünün eklenmesi ile birlikte oluşur. HTTPS web sitelerinin metinlerle kurduğu iletişimin gizliliğini korumaktadır. Bütün bunları söyledikten sonra, HTTPS'in sitenizi aşılmaz bir kaleye dönüştürmediğini belirtmek gerekir

Haberler