Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Render Nedir?

  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


Render Nedir?


Render nedir ne işe yarar?

En temel tanımıyla render; bilgisayarda oluşturulmuş, çizilmiş, yapılmış, geliştirilmiş bir çizimin, videonun ya da farklı bir tasarım nesnesinin işlenerek son halinin alınması ve kullanılabilir durumda oluşturulduğu programdan dışarı çıkarılması işlemidir.

Render için ne önemli?

Gpu render bazı render işlemlerinde gpu gerekiyor hatta gpu ile yapılan işler artık cpu işlere yaklaşmakta hala gelişiyor ve yakında gpu render işlemi daha önem kazanacak. cpu bilgisayarın ramini kullanıyor daha stabil çalışıyor. ekran kartı ise vram yani ekran kartının ramini kullanıyor.

Render uygulaması nedir?

Render, iki boyutlu veya üç boyutlu resim, video, animasyon gibi modellemeleri ilgili bilgisayar yazılımlarından çıktı olarak üreten bir işlemdir. Render alma kelime öbeği İngilizce rendering kelimesinden türetilmiştir bir bu işleme tam Türkçe olarak sunuş , işlemek, derlemek de diyebiliriz.

Render Nasıl Yapılır?

Render, kullandığınız yazılımın size bu çizim veya tasarımı dışarıya başka bir şeye dönüştürülmüş şekilde vermesi işlemidir. Örneğin bir grafik yazılımında tasarım yapıyoruz ve bu tasarımı JPEG uzantısıyla dışarıya bir görsel olarak almak istiyoruz. Yazılımın Render özelliği işte bu aşamada devreye girer. Siz çalışmanızı JPEG olarak istediğinizde yazılım sizin için Render işlemini gerçekleştirir ve size JPEG olarak çıktı verir.

Render Programları Nelerdir?

Render işlemleri için tercih edilen programlar genellikle yazılımın kendisinden bağımsız değildir. Örneğin Photoshop ile derlediğiniz bir görseli Render ederken Photoshop’un kendi içerisinde bulunan Render yazılımını kullanacaksınızdır. Ya da bir video hazırlamak için kullandığınız Windows Movie Maker yazılımı Render aşamasını kendi içerisinde tamamlayıp, videoyu işleyerek size verebilecektir. Tabii, bazı durumlarda ekstradan Render yazılımlarına ihtiyaç duyulabilir. Örneğin kuyumculuk ve bilgisayar destekli üretim aşamasında kullanılan bazı yazılımlar sadece tasarım kısmında size yardımcı olur ve bu grafiğin Render edilmesi için ekstradan bir yazılım ister. Bu yazılımları Render programları olarak adlandırmamız daha doğru olacaktır.

Haberler