Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

WLAN NEDİR?

  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


WLAN NEDİR?


WLAN nedir ne işe yarar?

WLAN, Türkçe karşılığı kablosuz yerel ağ olan ve ağ kapsamındaki birden fazla elektronik cihaza internet bağlantısı sunan kullanışlı bir teknolojidir. Ev ve ofis gibi görece küçük ortamlardaki akıllı cihazlara internete erişim imkânı sağlamak için yüksek radyo frekansı dalgaları yayar.

WLAN ve Wi-Fi aynı şey mi?

WLAN Nedir? LAN'ın bir parçası olan WLAN, bu ağdaki kablosuz bağlantıların oluşturduğu ağı temsil eder. WiFi ise bir WLAN oluşturmak için kullanılan teknolojidir.

WLAN nedir nasıl açılır?

WLAN (Wireless Local Area Network), bir veya daha fazla cihaza yüksek radyo frekansı dalgaları yardımıyla ulaştırılan erişim noktası veya internet ağıdır. Türkçede Kablosuz Yerel Alan Ağı olarak adlandırılan WLAN bağlantısı, kullanıcılara ev veya küçük ofis gibi alanlarda kablosuz ağ bağlantısı imkanı sunar.

WAN Mı LAN mı?

İnternet bir WAN için bir örnektir. LAN sisteminde ethernet ve Wi-Fi teknolojisi kullanılırken WAN için kiralık hatlara ihtiyaç duyulur. WAN genel olarak düşük iletim hızına sahiptir. LAN ağ türünde ise çok daha hızlı bir iletim hızını deneyimleyebilirsiniz.

WLAN etkin noktaları ne demek?

Erişim noktası: Erişim noktası; genellikle Wi-Fi kullanarak, kablosuz yerel alan ağı (WLAN) üzerinden bir İnternet servis sağlayıcısına bağlı bir yönlendiriciyle İnternete erişilebilen fiziksel bir konumdur. Çoğu kişi bu konuma "Wi-Fi erişim noktası" veya "Wi-Fi bağlantısı" demektedir.Haberler