BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI
İstanbul Gelişim Üniversitesi

Firewall Nedir?

Firewall Nedir

Firewall nedir sorusunun yanıtını; “Bilgisayar sistemleri için, üretilen güvenlik duvarlarıdır” diyerek belirtebiliriz. Firewall teriminin, Türkçede kullanım alanı da, güvenlik duvarıdır. Konu hakkında bilinmesi gereken bir unsurda, firewall cihazlarıdır. Bu cihazlar, içeriğinde bulunan yazılımların uygun olan donanımlarla, birleştirilerek üretilmesinden oluşturulan ürünlerdir.

Firewall sistemleri, Donanım tabanlı ve Yazılım tabanlı olmak üzere ikiye ayrılır. Donanım tabanlı cihazlar, özel donanımların üzerinde çalışma yapan sistemlerdir. Yazılım tabanlı olan firewall uygulamaları ise, sunucular ya da istemci üzerindeki işletim sistemlerine kurulmaktadır.

Firewall cihazları ve yazılımlarının en temel amacı; kullanılan ağı, güvenilmeyen ağlar üzerinden olası gelebilecek zararlı trafiğe ve saldırılara karşı korumaktır. Ayrıca bu koruma sağlanırken, internetin denetlenmesi de sağlanmaktadır. Bilgisayar sistemlerinin korunması için, firewall nedir sorusunun yanıtı, dikkatli şekilde araştırılarak öğrenilmelidir.

Firewall Nasıl Çalışır

Firewall, oldukça basit çalışmaktadır. Ağ yöneticisi tarafından oluşturulan güvenli liste içerisinde olan trafik, herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kullanılan ağa iletilir. Güvenli listede yer almayan trafik ise, bloke edilir ve ağa erişimi engellenir. Ayrıca yapılan bu işlem, sistem tarafından kullanıcıya iletilir ve kullanıcının bilgilenmesi sağlanır.

Bazı firewall yazılımları ve cihazları, belli başlı unsurlarda Proxy sunucusu ile birlikte çalıştırılır. Proxy firewall kullanıyorsanız, gelen ve giden trafik hedefe iletilmeden, Proxy sunucusunda da kontrol edilir. Gerekli kontroller bittikten sonra, işleme devam edilebilir.

Firewall Neden Gerekli

Firewall nedir sorusunun açıklamasını yaptıktan sonra, konunun daha net anlaşılabilmesi için, bu uygulamadan neden gerekli olduğunu maddeler halinde belirtecek olursak;

• İzinsiz uzaktan erişime karşı, kullanıcıyı korur
• Kullanıcının haberi olmadan, sisteme girmeye çalışan yetkisiz kişinin tespiti yapılır ve engellenir
• Sisteme girmeye çalışan yetkisiz kişilere karşı, alınabilecek en iyi yöntemlerdendir
• E-posta trafiğinin denetlenmesi ve bu şekilde kullanılan ağa erişebilecek yazılımlardan korunma sağlanır
• Kişilerin yanı sıra firma, şirket, kurum ve kuruluşlar açışından da kullanıma uygundur
• Elektronik postalardan gelen virüslerin, sisteme erişmeden engellenmesi sağlanır
• İstenilmeyen içerikleri barındıran, spam mesajlar engellenir
• Güvenli mail trafiği oluşturulur
• Cihaz eşliğinde oynanılan internetli oyunlar nedeniyle, cihaza bulaşma riski yüksek olan virüsler engellenir
• Kullanılmasını istemediğiniz siteleri belirleyerek, erişim engeli sağlayabilirsiniz
• Bütün ağ trafiğini denetleyebilir ve kontrol edebilirsiniz

Düzenleme Tarihi: 18 02 2021