BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI
İstanbul Gelişim Üniversitesi

Monitoring Neden Yapılır?

monitorring

Serverlarımız üzerinde olup biten aksiyonları çalışan servisleri makinelerimizin loglarını takip edip yaşanacak olası bir sorunun büyümeden farkına varıp müdahalelerde bulunmak için sistem ve ağ yapısı üzerinde monitoring yapılır.
Sistem ve ağ yapısını izlemek (monitoring), sistem ve ağ yapısında oluşabilecek olası hataları ve hatalara yakın durumları gözetlememize ve anlık olarak müdahale edilebilmesini, sistem ve ağ yapısının çalışmasına sorun teşkil edecek durumları kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Böylece veri merkezinizde kurmuş olduğunuz yapının sağlıklı ve işlevsel olarak çalıştığını gözlemleriz.

Monitoring Yapmanın Faydaları

Optimal Performans: Yavaşlamaları ve sorunlu alanları tespit ederek ve performans verilerinin toplanmasına, sistem yöneticilerinin bir ağın performansını optimize etmesine, oluşan problemlere hızlıca müdahale etmesi ve gelecekte oluşabilecek problemlerin önüne geçilmesini sağlar.
Risk Azaltma: Bir ağ izleme sisteminin en büyük yararlarından biri, kötü niyetli davranışları belirleme yeteneğidir. Ağ izleme sistemleri ağ tehditlerini, yetkisiz indirmelerden şifre değişikliklerine kadar her şeyi izleyebilir ve ihlallerin en kısa sürede tespit edilip azaltılmasını sağlamak için olağandışı davranışları işaretleyebilir.
Devam Eden Uyumluluk: Düzenleyici kurumlarla uyumluluk, birçok işletme için önemli bir etmendir. Bu düzenlemelerin çoğu hem en iyi uygulama hem de en güvenli olacak şekilde bir tür ağ izleme yöntemidir.
 

İzleme (Monitoring) Çeşitleri

Performans: Veri merkezinizde bulunan tüm sistem ve network yapısının performans değerlerini izleyerek anlık durum kontrolü yapılır. Ayrıca geçmişe dönük raporlamalar oluşturarak mevcut ihtiyaçlarınızı ve geleceğe dönük ihtiyaçlarınızı ortaya koyma adına ihtiyaç planlaması da yapılabilir.
Alarm- Uyarı: Veri merkezinizdeki, sistem ve ağ yapısında oluşan hatalardan anlık haberdar olma ve oluşabilecek olan hatalarında önüne geçebilmek adına yapılan izleme yapısıdır. Alarm uyarı yapısını nasıl bir bilgilendirme istiyorsak (SMS, e-mail, bildirim vb.) ayarlayıp anlık, günlük haftalık yD belirlenen periyotta haberdar olunması sağlanabilir.
Log: Veri merkezinizde bulunan her bir sistem ve ağ yapısının bir loglama mekanizması bulunur. Bu mekanizma sistem ve ağ üzerinde yapılan bütün işleri kayıt altında tutar. Bundan dolayı istenmeyen bir durum olduğunda ilk başvurulan yer bu loglama mekanizması olur. Bu yapı hem güvenlik hem de izleme açısından son derece önem teşkil etmektedir. Ayrı ayrı bütün bir yapının loglarını toplayıp incelenmesi yerine tümünün bir arada tutup birlikte değerlendirilmesi daha faydalıdır.
 


Düzenleme Tarihi: 11 04 2022