Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

ACTİVE DİRECTORY NEDİR?

gelişim üniversitesi
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


ACTİVE DİRECTORY NEDİR?


...


Active Directory nedir nasıl çalışır?
 
Microsoft sistemleri dahil olmak üzere, ağ üzerinde bulunan kullanıcı, sunucu, yazıcı bilgilerini tutan, yöneten ve bu bilgileri kullanıcı ve uygulamalara sunan bir sistemdir. Tüm bilgileri veritabanında tutar. Active Directory, hizmetiyle birlikte gelen Group Policy ile çeşitli kısıtlamalar yapılabilir.
 
Active Directory özellikleri nelerdir?
 
Yönetilebilirlik.
Ölçeklenebilirlik. Genişletilebilirlik.
Güvenlik Entegrasyonu.
Diğer Dizin Servisleriyle Birlikte Çalışabilme. Güvenli Kimlik Doğrulama ve Yetkilendirme. Group Policy ile Yönetim.
Dns ve Dhcp gibi Servislerle Birlikte Çalışabilme Özelliği.
 
Active Directory yonetimi nedir?
 
Active Directory, Microsoft tarafından özellikle Windows Server ve Client işletim sistemlerini merkezi olarak yönetebilmek amacıyla tasarlanmış; içerisinde sunucu, client bilgisayar, kullanıcı ve yazıcı gibi bilgileri tutan bir dizin hizmetidir. Kısaca; Active Directory yönetimi merkezileştirir ve kolaylaştırır.
 
Active Directory OU nedir?
 
Active Directory Domain Services (AD DS) yönetilen etki alanındaki kuruluş birimleri
(OU), kullanıcı hesapları, hizmet hesapları veya bilgisayar hesapları gibi nesneleri mantıksal olarak gruplandırmanıza olanak tanır.
 
Active Directory nerelerde kullanılır?
 
Active Directory, Microsoft ağlarında kullanılan dizin hizmetidir. Bu veritabanı, kullanıcılar, bilgisayarlar, mekanlar, yazıcılar gibi organizasyonun tüm bilgilerini saklar.
 
Active Directory ve LDAP nedir?
 
Basit Dizin Erişim Protokolü (LDAP), çeşitli dizin hizmetleriyle çalışmaya yönelik bir uygulama protokolüdür. Active Directory gibi dizin hizmetleri, kullanıcı ve hesap bilgilerini ve parolalar gibi güvenlik bilgilerini depolar. Daha sonra hizmet, bilgilerin ağdaki diğer cihazlarla paylaşılmasına izin verir.


Haberler