Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Anakart Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


Anakart Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?


 
ANAKARTIN İYİ OLMASI NE İŞE YARAR?

Anakartınız ne kadar gelişmiş ve güçlü olursa, bilgisayarınızın kaldırabileceği yük veya üzerinde barındıracağı donanım da o kadar güçlü ve dayanıklı olur. Kısaca anakart için bilgisayarın iskeleti olduğunu söyleyebiliriz. Anakart yalnızca bilgisayarlarda değil, diğer birçok elektronik cihazlarda da bulunur.


ANAKARTIN ÖNEMİ NEDİR?

Anakartlar, en önemli bilgisayar bileşenlerinden biridir ve anakart seçimi, bilgisayarların performans ve işlevselliklerinde ciddi oranda rol oynar. Çünkü edinilen işlemcilerin, belleklerin ve daha birçok bilgisayar parçasının potansiyellerinin en iyi şekilde kullanılabilmesi, anakartlar sayesinde olur.
 
 
ANAKART OLMAZSA NE OLUR?

İşlemci gibi bilgisayarlar için hayati öneme sahip olan özelliklerin veri akışını da yine anakartlar sağlamaktadır. Anakartlar sayesinde bilgisayarların haberleşmesi sağlandığı gibi slotların merkezi bir birimleri de bir arada tutulmuş olur.BİLGİSAYARDA ANAKART NASIL YANAR?

İşlemci fanının ayaklarının kırılması sonucu fanın tam oturmaması ve aşırı ısınan CPU nun anakartı yüksek sıcaklıkta çalıştırması.. Yıldırım düşmesi sonucu elektirik gitmesi Voltaj dalgalanması ile Çipin yanması. Anakart üzerine iletken bir şeyin düşüp kısa devre yapması sonucu çipin transistörün yanması.


Haberler