Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ


...


Android işletim sistemi mi?
 
Android, Google tarafından geliştirilmiş olup milyonlarca kişi tarafından kullanılan dev bir işletim sistemidir. Android işletim sistemleri cep telefonları ve tabletlerde bulunmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeği kullanılmıştır. Apk uzantısını desteklemektedir.
 
Android ve iOS işletim sistemi nedir?
 
iOS işletim sistemi Apple, Android işletim sistemi ise Google tarafından geliştiriliyor. Android işletim sistemi Linux tabanlı ve açık kaynak kodlarına sahip bir işletim sistemi iken, iOS tamamen kapalı kaynak kodlarına sahip. Açık ve kapalı kodlar arasındaki fark ise kullanıcı müdahalesidir.
 
Android'in en güncel sürümü nedir?
 
Android 12, Google liderliğindeki Open Handset Alliance tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi olan Android'in on ikinci büyük sürümü ve 19. sürümü olacak. İlk geliştirici ön izlemesi 18 Şubat 2021'de yayımlandı. Android 12'nin ilk Betası 20 Mayıs 2021 tarihinde Google I/O 2021 ile yayınlandı.
 
Android Google'ın mi?
 
Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından, mobil cihazlar için geliştirilmekte olan, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Sistem açık kaynak kodlu olsa da, kodlarının ufak ama çok önemli bir kısmı Google tarafından kapalı tutulmaktadır.
 
Android en son sürüm ?
 
Google, kısa süre önce ilk geliştirici ön izleme sürümünü yayınladığı Android 13'ü resmi olarak duyurdu. Google, sıradaki büyük yazılım güncellemesi olan Android 13'ü, I/O 2022'de resmi olarak duyurdu.
 
Android işletim sistemi sürümü nelerdir?
 
Android 10 Q — %26.5
Android 11 R — %24.2
Android 9 Pie — %18.2
Android 8 Oreo — %13.7
Android 7 / 7.1 Nougat — %6.3
Android 6 Marshmallow — %5.1
Android 5 Lollipop — %3.9
Android 4.4 KitKat — %1.4
Android 4 Jelly Bean — %0.6
 
 


Haberler