Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

BİTLOCKER NEDİR?

gelişim üniversitesi
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


BİTLOCKER NEDİR?


...


BitLocker nedir ne işe yarar?

BitLocker, sürücünüzü şifreleyerek ve kilidini açmadan önce bir veya daha fazla kimlik doğrulaması faktörü gerektirerek verilerinizi yetkisiz erişime karşı koruyan Windows şifreleme teknolojisidir. Windows, verilere erişmeye yönelik olası bir yetkisiz girişim algıladığında bir BitLocker kurtarma anahtarı gerektirir.
 
BitLocker zararlı mı?

Windows BitLocker, bu önemli verilerin çok güvenli bir şekilde korunmasını sağlayan donanım tabanlı veri şifreleme teknolojisidir. Bitlocker, EFS'den farklı olarak sadece dosyaları değil sürücünün tamamını şifrelemektedir. Böylece EFS'den daha güvenli bir yapı sunmaktadır.

BitLocker kırılır mı?

Bitlocker bilinen en güçlü şifreleme algoritmalarından biridir ve kırılması imkansıza yakındır.

BitLocker şifresi nasıl öğrenilir?

Çözüm. Bu bağlantıyı https://onedrive.live.com/RecoveryKey açın ve Microsoft hesabınızda oturum açın. En son bitlocker anahtarını bulacaksınız.

BitLocker kurtarma neden olur?

Bilgisayarınızı açtığınızda karşınıza BitLocker kurtarma ekranı geliyorsa Hard Disk/SDD'niz şifrelenmiştir. PC donanım bileşenleri değiştirildiğinde veya BIOS ayarları değiştirildiğinde, tüm bunlar sistemin açıldıktan sonra BitLocker kurtarma ekranı göstermesine neden olabilir.

BitLocker şifreleme ne kadar sürer?

Şifreleme; şifrelenen verilerin miktarına, bilgisayarın hızına ve bilgisayarın kapatılması ya da uyku moduna alınması sebebiyle işlemin kesilip kesilmediğine bağlı olarak 20 dakika ile birkaç saat arasında sürebilir. BitLocker şifrelemesi, bilgisayar yeniden başlatılana kadar başlamaz.


Haberler