Bilgi İşlem Daire Başkanlığı -

Cat kablo nedir ?

gelişim üniversitesi
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


Cat kablo nedir ?


...


Cat kablo nedir ?

Cat kablolar özellikle endüstride, bilgisayar teknolojilerinde ve haberleşme ağlarında veri transferi için kullanılan kablolardır. 8 telli ve 4 çift kablodan oluşan cat kabloların farklı teknik özelliklere sahip çeşitleri bulunur.

Cat kaç kablo var?

Etkili bir iletişim için bu kabloların doğru şekilde seçilmiş ve düzenlenmiş olması gerekir. UTP ve CAT-5 tip kablolar 8 telden oluşur ve bunların 4 tanesi kullanılır, 2 tanesi iletim diğer 2 tanesi ise alım olmak üzere kullanılır.

Ethernet kablo çeşitleri nelerdir?

Ethernet LAN kabloları, Ethernet kablolarının üretimini, yapısını, frekansını ve bant genişliğini (hızını) ayırt etmek için ana kategorilere sahiptir. Ethernet LAN kablolarının kategorileri CAT1, CAT2, CAT3, CAT4, CAT5, CAT5e, CAT6, CAT6A, CAT7, CAT7A, CAT8.1 ve CAT8.1 'dır.

Hangi CAT kablo daha iyi?

Daha sağlıklı bir internet kablo bağlantısı için ise kablo seçimi önemli hale geliyor. İnternet kablo bağlantısı sağlamak için gerekli olan ethernet kabloları genellikle numaralarla isimlendirilirler. CAT5E, CAT6, CAT6A, CAT7 gibi. CAT7 içlerinde en iyi iletim hızına sahiptir.

Cat 6 kablo nedir ne işe yarar?

Kategori 6 kablo veya Cat 6 kablo, gigabit hızında veri taşıyan bir UTP kablo türüdür. Cat 5 kablo ile karşılaştırıldığında daha yüksek veri geçişi sağlar ve yabancı sinyallerden daha az etkilenir. Cat 6 250mhz'e kadar yüksek performans sağlayabilir.

Cat 7 kablo nerelerde kullanılır?

CAT 7 kablo, veri aktarımı yapılacak her alanda, Telekom da ve internet bağlantılarında kullanılan bir veri aktarım kablosudur. Oldukça dayanıklı olan bu kablolarda diğer kablolara göre daha fazla korumaya sahiptir.

Cat 8 kablo nerede kullanılır?

Cat.8 kabloları, 2.000 MHz'lik maksimum çalışma frekanslarına ulaşır. Bu, fiber optiğe maliyetli bir dönüşüm olmadan mevcut bakır altyapıların kullanılmaya devam edebileceği anlamına gelir. Cat.8, raf ara bağlantı alanının yanı sıra omurga alanında veya zemin dağıtıcılarını bağlamak için kullanılabilir.


Haberler