Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

DNS Nedir?

  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


DNS Nedir?


İngilizce: Domain Name System, Türkçe: alan adı sistemi, internet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan, bilgisayar, servis, internet veya özel bir ağa bağlı herhangi bir kaynak için hiyerarşik dağıtılmış bir adlandırma sistemidir. İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.site_ismi.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır.

DNS ETKİ ALANI ADI NEDİR?

DNS, etki alan adları ile uygun IP adresleri arasında bağlantı kuran sistemdir. Web kullanıcıları tarayıcılarına bir etki alan adı girdiklerinde, yerel internet servis sağlayıcısı (ISP) etki alan adı için doğru IP'yi tanımlamak üzere DNS'i kullanır.

DNS NE İŞE YARAR?

DNS internetin telefon rehberidir. Yani DNS sistemini IP adresleri ve alan adlarının kaydının tutulduğu dev bir telefon rehberine benzetebiliriz. Bu sistem sayesinde internet sitelerini ziyaret etmek istediğimizde tarayıcımıza IP adresleri yerine anlamlı veya anlamsız ancak akılda kalıcı domainleri (alan adı) yazarak bağlantı yapabiliyoruz. DNS sistemi kurgulanmasaydı her bir internet sitesinin IP adresini akılda tutmamız gerekirdi.

4 ADIMDA DNS NASIL ÇALIŞIR?

Adım 1: Tarayıcıya bir alan adı yazdığınızda İnternet Servis Sağlayıcına IP adresi sorgusu yapılır. DNS çözümleyici bağlı bulunduğu Root Server’a gider ve alan adının IP adresini sorar.
Adım 2: Root Server, sorgulanan alan adına ait IP adresini bulabilmek için sizi bağlı bulunduğu uzantıya ait TLD Server’a yönlendirir.
Adım 3: TLD Server, uzantısına göre alan adının barındırıldığı Name Server’ı bulup sizi yetkili Name Server’a yönlendirir.
Adım 4: Nihai olarak yetkili Name Server (İsim Sunucusu) bünyesinde barındırdığı alan adının IP adresi bilgisini verir ve tarayıcı bu IP adresi bilgisini kurarak internet sitesinin bağlı bulunduğu sunucuyla doğrudan bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Haberler