Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Group Policy Nedir?

gelişim üniversitesi
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


Group Policy Nedir?


...


Group Policy ne için kullanılır?
 
Group Policy, bilgisayarların ve kullanıcıların merkezi bir şekilde yönetilmesine olanak sağlayan bir Microsoft teknolojisidir. Merkezi olarak bilgisayarların ve kullanıcıların masaüstü ve diğer ayarlarının özelleştirilmesini sağlar.
 
Group Policy nasıl çalışır?
 
Group Policy Microsoft tarafından geliştirilen bilgisayarların ve kullanıcıların merkezi yönetimini sağlayan kurallardır. Domain yapısı içerisinde bilgisayar ve kullanıcılara gerekli görünen kısıtlamalar, uygulama dağıtımı , kişileştirme güvenlik ayarları ve konfigürasyonları tek merkezden uygulanmasına olanak sağlar.
 
Group Policy nedir?
 
Windows 2000 ve sonraki platformlarda kullanıcıların merkezi yönetimini sağlamak için kişi, grup yada makine bazında tanımlanan kurallar. her kullanıcı bu tanımlı kurallara bağlıdır. kurallar kullanıcının çalışma ortamını düzenler ve belirli konularda sınırlamalar getirebilir. grup polisi diye okunur.
 
GPO açılımı nedir?
 
Oluşturulan Policy'lerin çalışmasıda obje tabanlıdır, Policy ile uygulanmasını istediğimiz ayarlar ve kuralların olduğu bütünlük Group Policy Object (GPO) denilen dosyalarda saklanılmaktadır. Bu ayarları Server üzerinde bulunan Group Policy Editor yardımı ile yaparız.
 
Group Policy nasıl açılır?
 
Çalıştır komutunu açmak için klavyede Windows tuşu + R tuşlarına basın. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için gpedit.msc yazın ve Tamam'a tıklayın ( Not: gpedit. msc yalnızca Windows 10'un Pro ve Enterprise Sürümlerinde mevcuttur.
 
Group Policy nesneleri nelerdir?
 
Grup İlkesi Nesnesi (Group Policy Object – GPO) Nedir? Grup İlkesi Nesnesi, yöneticilerin Microsoft Yönetim Konsolu (Microsoft Management Console – MMC) Grup İlkesi Düzenleyicisi ile oluşturduğu ayarlar koleksiyonudur.


Haberler