Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

M.2 SSD NEDİR?

gelişim üniversitesi
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


M.2 SSD NEDİR?


...


M.2 ne işe yarar?
 
Yeni Nesil Form Faktörü (NGFF) olarak bilinen M.2, bilgisayar genişletme kartları ve ilgili konektörler için ek bir özellik görevi üstlenen parçalardır. M.2 temel bir ifadeyle PCI Express Mini Card fiziksel kart düzenini ve konektörlerini kullanmaktadır. Bu kullanımla birlikte M.2, mSATA standardının yerini almaktadır.
 
M.2 SSD farkı nedir?
 
M2 SSD hız olarak saniyede 4 GB hıza ulaşabilmesi ile bilinmektedir. Yani bu durumda normal bir SSD'ye göre 6 kat daha hızlı olmaktadır. Normal bir SSD saniyede en fazla 600 MB hıza ulaşabilir. Bu da bir dar boğaz oluşumuna neden olmaktadır.
 
SSD M.2 ne demek?
 
M.2 spesifikasyonu, SSD'ler için hem SATA hem de PCIe arabirimini barındıracak şekilde tasarlanmıştır. M.2 SATA SSD'leri, tipik 2.5 inç SATA SSD'lerde şu anda kullanılmakta olan aynı denetleyiciyi kullanacaktır. M.2 PCIe SSD'ler, PCIe protokolünü desteklemek için özel olarak tasarlanmış bir denetleyici kullanacaktır.
 
M.2 bağlantı nedir?
 
M.2 farklı bir ssd bağlantı soketidir ek bir güç,veri vs kablosuna gerek kalmadan kullanılır. Bu ssd ler normalden farklıdır ve pahalıdır ancak çok yüksek okuma\yazma hızları sunarlar.
 
M.2 mi daha hızlı SSD mi?
 
M.2 SSD'lerin performans açısından büyük bir farkı yok fakat M.2 NVMe olanlar çok daha hızlılar. Eğer M.2 NVMe bir SSD alınırsa büyük boyutlu tek dosya veri transfer hızı alınan SSD'ye göre 3500MB civarlarına çıkabilir. M.2 ve ya SATA SSD'lerde bu hız 300-500MB civarıdır.


Haberler