Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

OPTİK OKUYUCU NEDİR ?

gelişim üniversitesi
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


OPTİK OKUYUCU NEDİR ?


...


Pc'de optik okuyucu nedir?

Optik sürücüler; CD, VCD, DVD ve BD (Blu-ray disk) gibi optik disklerden veri alır ve/veya depolar. Laptop, AIO ve masaüstü bilgisayarlarda bulunan optik sürücüler, optik disklerden alınan verilerin bilgisayara aktarılmasını veya sürücü aracılığı ile okunabilmesini sağlar.

Optik okuyucu sınavı nedir?

Optik formun bir diğer ismi de sınav cevap kağıdıdır. Test usulü gerçekleştirilen çoktan seçmeli sınavlarda öğrencilerin işini kolaylaştıran bu optik form üzerine soruların cevapları işaretlenir. Optik formun üzerindeki verileri yani bilgileri okumak için optik okuyucusu kullanılır.

Optik okuyucu hangi alanlarda kullanılır?

Genellikle skanner ya da tarayıcı gibi isimlerle de anılan bu cihazlar, okullarda, dershanelerde, üniversitelerde yanda kamu kurumlarının sınavlarında, öğrencilerin cevap kağıdını, diğer bir değişle optik formunu kolaylıkla ve olabildiğince hızlı bir şekilde okunmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

Optik okuyucu hata yapar mı?

Kafası iyi olan optik okuyucu hiç hata yapmadan okur, kağıtları sıkıştırmaz vs. yamuk yapmaz. hisli aletlerdir bunlar. çalışma mantığı basittir. fotodedektörler ve fototransistörler kullanılır. toplam sütun sayısı kadar yanyana dizilmiş optik reseptörleri vardır.

Optik okuyucu nasil okur?

Optik okuyucu, basılı bir kâğıt üzerinde önceden belirlenmiş konumlardaki işaretli kutucukları okuyarak bilgiyi bilgisayara aktaran bir bilgisayar giriş birimidir. Bu optik okuyucular sayesinde okuması çok uzun sürebilecek bir kontrol işlemi saniyeler içerisinde tamamlanabilir.

Optik nasıl çalışır?

Optik bir fare hareket ettikçe bulunduğu yüzeye ışınlar gönderilir. Bu ışınlar yüzeyden yansıyarak CMOS (Complimantary Metal Oxide Semiconductor) adı verilen sensöre ulaşırak hareketleri algılayabilir. CMOS sensörü her resmi DSP (Digital Signal Processor) analiz için gönderir.

Optik ne işe yarar?

Optik, ışık hareketlerini, özelliklerini, ışığın diğer maddelerle etkileşimini inceleyen; fiziğin ışığın ölçümünü ve sınıflandırması ile uğraşan bir alt dalı. Optik, genellikle gözle görülebilen ışık dalgalarının ve gözle görülemeyen morötesi ve kızılötesi ışık dalgalarının hareketini inceler.


Haberler