Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Güç Kaynağı(Power Supply) Nedir?

gelişim üniversitesi
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


Güç Kaynağı(Power Supply) Nedir?


...


Power supply nedir?

Güç kaynağı, enerjiye bağımlı olarak çalışan tüm sistem düzeneğine gerek duyduğu enerji sağlayıcıya denmektedir. Güç kaynağı, İngilizce, Power Supply sözcüğünün Türkçe karşılığı olan elektriksel güç aleti olarak da tanımlanabilmektedir. Enerji sağlama sorumluluğu taşıyan birimlerin genel adı güç kaynağıdır.

Power supply ne işe yarar?

Güç kaynakları, elektrik enerjisini doğru gerilim ve akım değerlerinde sağlayarak elektronik cihazların stabil bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu kaynaklar, ana güç kaynağından gelen alternatif akımı (AC) doğru akıma (DC) dönüştürerek cihazların ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Power supply watt nedir?

PSU, içinde elektronik devreler bulunan, belirli seviyede watt dereceleri olan, fanlı bir güç kaynağıdır. Alırken kasanızın içindeki bütün donanımların güçleri hesaplanır ve ona göre watt değeri bulunur. Bulunan değerden yüksek watt değeri bulunan bir PSU almanız gerekir. PSU, kasanın kalbidir.

Power supply ile neler yapılabilir?

Power Supply bilgisayardaki donanımlarını çalıştırarak gerekli enerjiyi eşit miktarda dağıtabilmek için kullanılan parçadır. Diğer adı PSU (Power Supply Unit) olarak bilinir. Gelen akım AC olarak 220 V şeklinde gelir. Güç kaynağı elektrik enerjisini, DC akıma dönüştürerek bilgisayar için gerekli enerjiyi dağıtır.

PSU Bronze gold ne demek?

Şehir hattından gelen gücün %80'ini sisteme yansıtabilen güç kaynakları bu sertifikayı almaktadırlar. En az %85 verimlilik sağlayanlar Bronz/Bronze, %89 olanlar Gümüş/Silver, %92 olanlar Altın/Gold, %94 olanlar Platinyum/Platinum ve en az %96 verimlilik sunanlar ise Titanyum/Titanium sertifikaya sahip oluyorlar.


Haberler