Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Windows Server Update Services (WSUS ) NEDİR ?

gelişim üniversitesi
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


Windows Server Update Services (WSUS ) NEDİR ?


...


Windows Server Update Services (WSUS ) NEDİR ?
 
Microsoft Corporation tarafından geliştirilen ve yöneticilerin Microsoft ürünleri için yayımlanan güncelleştirmelerin ve düzeltmelerin şirket ortamındaki bilgisayarlara dağıtımını yönetmesini sağlayan bir bilgisayar programı ve ağ hizmetidir.. WSUS bu güncelleştirmeleri Microsoft Update web sitesinden indirir ve ardından bir ağdaki bilgisayarlara dağıtır. WSUS, Windows Server'ın ayrılmaz bir bileşenidir.
 
WSUS nasıl çalışır?
 
WSUS'u kurduğumuz yapıda, internet erişimi proxy server üzerinden yapılıyorsa, Proxy Server IP adresi ve internet erişim hakkı olan bir kullanıcının username ve password gibi bilgiler sonraki pencerede girilir. Start Connecting butonuna basarak, kurulumunu yaptığımız bu servisin Microsoft ile haberleşmesini sağlarız.
 
Server Güncelleme Nedir?
 
Windows Server Update Services (WSUS), Microsoft tarafından Windows Server işletim sistemleri için güncelleştirmeleri ve yamaları indirip yönetebilen ücretsiz bir eklenti uygulamasıdır. Önceki Yazılım Güncelleme Hizmetleri (SUS) programının halefidir.
 
WSUS Nasıl Kurulur?
 
Windows Server 2019 WSUS Kurulumu

1-) Server Manager konsolunu açtıktan sonra dashboard ekranından Add roles and Features tıklıyoruz.
2-)Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür.


Haberler