Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
BİOS PİLİ NEDİR?
  1.   Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
  2. Haberler


BİOS PİLİ NEDİR?


...


BIOS pili nedir ne işe yarar?
 
Anakart üzerinde yer alan pil bilgisayar elektrik bağlantısı kesilince (bilgisayarı kapatınca veya bilgisayar fişini prizden çıkarınca) BIOS'un yani anakart yazılımı üzerindeki yapılan ayarlamaların hafızada tutulabilmesi için gereken enerjiyi sağlar.
 
BIOS pili biterse ne olur?
 
Bilgisayarı açtığınızda saat ve tarih ayarlarında bozulmalar olduğunu görebilirsiniz. BIOS pili üzerinde saklanan bu veriler, pilin ömrünün artık tükenmeye başladığının sinyallerinden birisidir. Bilgisayar açıkken var olan ayarlar sıfırlanır. Bazı durumlarda bilgisayarın açılmaması söz konusu olabilir.
 
BIOS pili çıkarınca sıfırlanır mı?
 
Kasa içinde ki anakartın (büyük levha) üzerinde ki pili (genelde alt tarafta olur. Yuvarlaktır ve saat piline benzer) kenarında ki metali çekerek çıkarın. Birkaç dakika bekleyip tekrar takın. Böylece CMOS sıfırlanmış olur.
 
BIOS pili ne kadar dayanır?
 
BİOS pil ömrü, cihaz bakım ve kullanım şartlarına göre farklılık gösterebilir. Farklı durumlar ile karşılaşılmadığı sürece normal bir BIOS pilinin kullanım ömrü yaklaşık olarak 5 yıl ve üzerindedir.
 
BIOS bozulursa ne olur?
 
BIOS, normal çalışma sırasında arızalı bir BIOS yükseltmesi veya virüs kaynaklı hasar nedeniyle çevre koşullarında (güç dalgalanması veya güç kesintisi gibi) bozulabilir. BIOS bozulursa bilgisayar yeniden başlatıldığında sistem BIOS'u gizli bir bölümden otomatik olarak geri yüklemeye çalışır.


Haberler